Bilgisayara Neden Format Atarız ?

Her işi bilgisayarla yapıyoruz.Bilgisayarın işlemcisini çok büyük bir fabrika gibi düşünün size bu fabrika istediğiniz her şeyi üretiyor içinde yok yok yani ne isterseniz onu yapıyor.Peki günümüzdeki bu tip fabrikalar da o işleri yaparken çöp,atık maddeler,zehirli gazlar oluşturabiliyor ve doğanın dengesini bozuyor burada fabrikayı bilgisayar işlemcisi (CPU)’ya benzetebiliriz.CPU verilen komutları yerine getirilmesini sağlıyor.Bilgisayarda oyun oynayabilirsiniz,film izleyebilirsiniz,internette sörf yapabilirsiniz ve bunun gibi birçok işlemi bize yapma imkanı tanıyan bilgisayardır ama bu işlemleri yapılırken bilgisayarda da bazı çöp dosyalar oluşuyor.Bilgisayarın hafızasında boşa yer kaplıyor ve bunun sonucunda ise bilgisayar yavaşlıyor.CPU’yu fabrikaya benzetmiştik ve fabrika bir sürü mal üretiyor ve önlem alınmadığı taktirde ise doğaya zarar veriyordu burada ise bilgisyarı doğaya benzetebiliriz çünkü ikisi de kötü etkineniyor.Bunların önlemi alınmazsa bilgisayar kullanılmaz hale gelebiliyor onun için bilgisayarınızla çok işlem yapıyorsanız bilgisayarınızı senede bir kere format atmalısınız.

Hangi Durumlarda Format Atılmalı

  1. Bilgisyarınız hiç açılmıyor ve güvenli modda açmayı denediniz ama bilgisayarınızı açamadıysanız bilgisayarınıza format atmalısınız.
  2. Windows işletim sisteminizin ayarlarını bozdunuz ve sistem geri yükmeleyi denediniz ve yine yapamadıysanız bilgisayarınıza format atmalısınız.
  3. Windows açılışta mavi ekran hatası veriyor ve hiç açılmıyorsa, güvenli modda açmayı denediğiniz ve en son kurduğunuz oyun ya da programdan kaynaklanabilir bu yüzden güvenli modda açtığınızda en son kurduğunuz program ve oyunu program ekle kaldırdan kaldırın.Herşeyi yaptınız ve yine aynı sorun devam ediyorsa bilgisayarınıza format atmalısınız.

Bilgisayarınıza sürekli format atmak istemiyorsanız bu altın değerindeki önerileri dikkate almalısınız;

  • Bilgisayarınızın sürücüleri güncel olmalıdır.
  • Bilgisayarınızın kaldıramayacağı oyunları programları kurmayınız.
  • Bilgisayarınıza crackli yazılım kurmayınız.Lisanslı ürün kullanmanız sizin için daha faydalı olacaktır.
  • İlk önce bilgisayarınızı temiz kullanmalı yani gerekli gereksiz her program bilgisayara kurulmalı.
  • İnternette sörf yaptıktan ve film izledikten sonra çerezleri silinmeli çünkü siz internetten izlediğiniz her filmi bilgisayar siz indirmediğini zannetsenizde indiriyor ve hafızada boşa yer kaplıyor.
  • İnternette dolaşırken artık neredeyse her sitede reklam oluyor.”Harddiskiniz Arızalı, Bilgisayarınız Yavaşladı mı?, Flash Player Eksik”, bunun gibi reklamlar kandırma amaçlıdır, hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır.Bu reklamlara tıklamayın ve tıkladığınızda bir dosya indirir ve kendisi otomatik o zararlı programı kurar.Google Chrome’de flash player kendisi yüklenmiş bir şekilde geliyor sizin güncellemenize gerek kalmadan zaten kendisi güncelliyor.Flash Player virüsüne bir antivirüs firmasının yaptığı açıklamaya göre Türkiye’den %90 oranında bu reklam virüsüne yakalanan var.Bu virüsler bilgisayar her açıldığında açılıyor ve siz internete bağlandığınız zaman reklamlar açılıyor ve böylece sizin üzerinizden para kazanıyorlar.
  • Bilgisayarınıza format atacaksanız temiz bir format olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *